Ratownictwo medyczne

System ratownictwa medycznego w ostatnich latach przeszedł spore zmiany związane z reorganizacją wielu sektorów Służby Zdrowia. Pojawiły się nowe specjalności w obsadzie karetek czyli ratownicy medyczni. Ich zadaniem jest ratowanie ludzkiego życia w ramach swoich umiejętności i uprawnień. Posiadają oni o wiele mniejszą wiedzę i dlatego wolno im wykonywać jedynie określone działania oraz podawać część leków. Jednak dzięki temu nie ma już konieczności aby wszystkie czynności związane z pomocą pacjentowi były wykonywane przez lekarza. Poza tym stworzono szpitalne oddziały ratunkowe znacznie lepiej przygotowane do niesienia pomocy w nagłych przypadkach. Poza tym została zachowana instytucja Pogotowia Ratunkowego wraz z poszczególnymi rodzajami karetek czyli ogólnymi, reanimacyjnymi oraz wypadkowymi. Różnią się one wyposażeniem oraz tym w jakich sytuacjach i przypadkach są wykorzystywane. System ratownictwa medycznego jest również sukcesywnie wyposażany w nowe śmigłowce ratunkowe oraz bezustannie doskonalone są procedury postępowania co pozwala na szybsze dotarcie do osób potrzebujących pomocy i zwiększa szansę na jej skuteczne udzielenie.

Znaczenie sportu dla zdrowia

Koniecznym elementem zdrowego trybu życia jest aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia sprawia, że organizm jest po prostu słaby, jego odporność jest znacznie pomniejszona. Życie w taki sposób to nie tylko fatalne konsekwencje zdrowotne ale również znaczny spadek wydajności pracy oraz niebyt dobre samopoczucie. Może to się objawiać ciągłym zmęczeniem oraz innymi dolegliwościami wynikającymi z braku ruchu. Mogą to być problemy z krążeniem, oddychaniem oraz chroniczne bóle głowy. Dlatego jakaś forma aktywności fizycznej kilka razy w tygodniu może mieć zbawienny wpływ na kondycję całego organizmu. Dodatkowo podczas uprawiania sportu wydzielają się endorfiny nazywane hormonami szczęścia albo naturalną morfiną, które bardzo dobrze wpływają na samopoczucie. Do sportów jakie można polecić należą z pewnością pływanie, bieganie oraz jazda na rowerze. Poza niewątpliwymi korzyściami dla zdrowia jakie niesie ze sobą uprawianie sportu dzięki niemu można zgubić nieco zbędnych kilogramów co należy traktować jako dodatkową korzyść.

Właściwe odżywianie

Pomimo rosnącej świadomości w społeczeństwie odnośnie zdrowego trybu życia wciąż wiele osób lekceważy wpływ odżywiania na ogólny stan organizmu. Spore grono osób przynajmniej kilka razy spożywa posiłki w tak zwanych fast foodach. Ma to w długim okresie czasu katastrofalny wpływ na zdrowie i może doprowadzić do wielu poważnych chorób. Niestety często w domach sposób odżywiania pozostawia wiele do życzenia. Polacy po prostu lubią jedzenie smażone, tłuste oraz słodycze. Tymczasem zdrowa dieta powinna wyglądać zupełnie odwrotnie. Zamiast smażenia warto przestawić się na gotowanie oraz grillowanie. Tłuszcze, szczególnie zwierzęce, powinny zostać w możliwie jak największym stopniu wyeliminowane. Podobnie sprawa ma się ze słodyczami, których nadmierne spożywanie jest prawdziwą plagą. Do jadłospisu warto wprowadzić jak najwięcej ryb, chudego mięsa oraz, co konieczne, owoców i warzyw. Takie zmiany w sposobie odżywiania z pewnością będą korzystne nie tylko dla zdrowia ale także ogólnego samopoczucia oraz wydolności organizmu.

Choroby „brudnych rąk”

Już od najmłodszych lat mamy na całym świecie tłumaczą swoim dzieciom jak ważne jest zachowanie właściwej higieny. Od małego dzieci muszą być przyzwyczajane do mycia rąk po każdym wyjściu z domu, po korzystaniu z toalety i tylko wtedy być może uda się wyrobić w nich nawyk, który może pozwolić uniknąć poważnych chorób nie tylko im ale również osobom z ich otoczenia. Choroby te nazywane są potocznie „chorobami brudnych rąk” ponieważ głównym powodem ich rozprzestrzeniania jest nie utrzymywanie właściwego poziomu higieny osobistej. Do takich chorób należą taki roznoszone poprzez wirusy i bakterie ale również mające charakter pasożytniczy. Wartym odnotowania jest fakt, że brak utrzymania higieny osobistej może nie dotknąć danej osoby ale spowodować chorobę u kogoś z jej otoczenia. Ale nie tylko higiena osobista jest ważna. Koniecznie trzeba pamiętać o myciu owoców i warzyw, gotowaniu bieżącej wody przed spożyciem oraz poddawaniu odpowiedniej obróbce cieplnej mięsa. Te, proste w sumie zabiegi, pozwolą w dużym stopniu zminimalizować ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób, których leczenie jest przewlekłe i z pewnością nie należy do przyjemnych doświadczeń.

Postęp w medycynie

W ciągu ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu nawet lat można odnotować bardzo dynamiczny wzrost jeśli chodzi o poziom nauki. Dotyczy to również postępu w dziedzinie medycyny. Najnowsze osiągnięcia naukowe w dużym stopniu znajdują swoje zastosowanie w leczeniu ludzi. Szczególnie dotyczy to nowych odkryć w dziedzinie biologii, chemii ale także fizyki oraz w mniejszym stopniu innych nauk. Oczywiście prowadzone są przede wszystkim badania medyczne, które to są głównym motorem napędowym w medycynie. Coraz to nowe leki wchodzą do użycia a niezliczona ilość jest w trakcie opracowywania lub testów klinicznych. Dzięki temu, że medycyna tak bardzo się rozwija można stwierdzić wydłużanie się przeciętnej długości życia a także fakt, że ludzie są w stanie dłużej być aktywni i żyć w dobrej kondycji fizycznej i umysłowej. Oczywiście duże znaczenie dla takiego stanu rzeczy ma również świadomość w społeczeństwach jak ważny jest sposób życia czyli właściwe odżywianie, aktywność oraz brak nałogów a także regularne badania profilaktyczne.

Medycyna Copyright © 2018. All Rights Reserved.